Opilý koráb

20. ledna 2011 v 23:53 |  Čtenářská kartotéka

Název díla: Opilý koráb, Le bateau ivre (Z knihy Doušek jedu)

Jméno autora: Arthur Rimbaud

Kategorie: lyrická poezie

Celkové hodnocení:

Porovnávala jsem překlady této básně od pánů Čapka, Nezvala a Hrubína. V každém z nich je něco vyjádřeno lépe, než v jiném, ale celkově mi nejbližší byla asi práce pana Nezvala. Karel Čapek báseň dle mého soudu pojal až příliš jako podivnou halucinaci a naopak překlad Františka Hrubína na mě působí povrchně a nevyzrále. Vítězslav Nezval nejlépe zapadl do mého vkusu. Avšak nejvíce mě zaujala původní francouzská verze. Díky ní můžeme nahlédnout nejhlouběji do autorovy mysli.

Téma:

Básník se jako opilý koráb nechává unášet vlnami své fantazie. Už pozbyl kormidla a pluje neznámo kam. Zprvu si užívá divočiny. Všechny smysly nechává volně nasávat života. Touží vidět všechna zákoutí světa. Nakonec se ale zklidní, zatouží po návratu do Evropy. Ke stáří rezignuje a z posledních veršů je cítit až nechuť k žití.

Nejsilnější místo:

Je sais les cieux crevant en éclairs, et les trombes
Et les ressacs et les courants : je sais le soir,
L'Aube exaltée ainsi qu'un peuple de colombes,
Et j'ai vu quelquefois ce que l'homme a cru voir !

 ...


Autorovi se opravdu podařilo zapůsobit na všechny mé smysly a donutit mě k zamyšlení, zda je dobré, řítit se oceánem bez kormidla a nakonec trpce litovat. Nebo se pevně chopit řízení a s řádem se plahočit životem za mlhavým cílem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 efface efface | Web | 21. ledna 2011 v 7:51 | Reagovat

hezký blog

2 KIRAMeri KIRAMeri | E-mail | Web | 13. července 2018 v 16:18 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Similar picture leads to worsening feeding and the breath baby, formed hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special procedures so that fluid does not stay tissues. If expectant mother is resting, then under the feet better put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Do not long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/how-to-reduce-swelling-during-pregnancy-fast-and-easy>how to reduce swelling while pregnant</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama