Společenstvo Prstenu

20. června 2010 v 19:06 |  Čtenářská kartotéka

Název díla: Společenstvo Prstenu

Jméno autora: John Ronald Reuel Tolkien

Kategorie: Fantasy

Celkové hodnocení:

Dílo není těžké na čtení a na povrchní pochopení, ale i když zabádáme hlouběji pod povrch hlavního děje, najdeme zde mnoho zajímavostí, které nás uvedou v úžas (hlavně v dalších pokračováních této knihy). Je to tedy četba i pro děti (já sama jsem tuto poprvé knihu četla ve svých osmi letech) i pro náročnější čtenáře.

Téma:

Obyčejný hobit Frodo se jednoho dne dozví od čaroděje Gandalfa, že prsten, který kdysi (v knize Hobit) našel Frodův strýc Bilbo, není jen tak obyčejný prsten, nýbrž Jeden Prsten, který nechal vyrobit pán zla Sauron, aby mohl ovládnout celý svět. Když Sauron přišel ve velké bitvě o Prsten, ztratil většinu své moci, avšak v ústraní se pomalu zotavoval. A teď přišla doba, kdy je Sauron i bez Prstenu natolik silný, aby se pokusil svůj výtvor zla znovu získat. Takže Frodovi teď hrozí nebezpečí. A musí se vydat na dlouhou a namahavou cestu, která ho může stát i život, jen proto, aby zachránil všechny obyvatele Středozemě.
     Neměl sice moc času na rozmyšlenou, ale nakonec uznal, že musí jít. Vydal se tedy na cestu společně se svým nejlepším přítelem Samem. Jejich prvním úkolem bylo dostat se v pořádku přes Kraj do Elfského útočiště Roklinky. Nebylo to jednoduché, protože Sauronovi posluhovači Nazgûlové (Černí jezdci, Devítka) jim byli v patách. Nakonec se jim za pomoci hobitů Smíška a Pipina, chodce Aragorna a elfky Arwen podařilo proniknout až do bezpečí Elrondova domu.
     V Roklince se sešli všichni významní zástupci ras Středozemě a rozhodovalo se zde o osudu Prstenu. Nakonec se rada usnesla, že musí být zničen. A jediná možnost, bylo vhodit ho do ohňů hory Osudu, z kterých bych zkut. Potíž byla v tom, že ona hora byla přímo v Mordoru - v zemi Temného pána. Proto byla vybrána speciální devítičlenná družina - Společenstvo Prstenu - její členové byli Frodo, Sam, Smíšek, Pipin, Aragorn (za Hraničáře), Boromir (za Gondorský lid), Gimli (za trpaslíky), Legolas (za Elfy) a samozřejmě Gandalf.
     Nejprve je cesta zavedla do velkolepých, dávno opuštěných trpasličích síní Morie, kde jejich neopatrné chování probudilo démona Balroga. V boji s ním družina přišla o svého vůdce Gandalfa. Přes všechen žal však přeživší museli jít dál. Podařilo se jim uniknout do Lóthlórienu, říše lesních elfů, kde si odpočali, nabrali nové zásoby. Dál na jih pokračovali po řece Anduině. Těsně před Rauroskými vodopády byli dostiženi Skurut-haii, se kterými se museli opět utkat. V této bitvě hrdinně zhynul Boromir. Smíšek a Pipin byli zajati. Frodo musel od družiny utéci (spolu se Samem), aby temná strana nezískala Prsten. A dál v cestě do Mordoru pokračovali sami. Společenstvo se tedy prozatím rozpadlo. A tím skončil první díl Tolkienovy trilogie.

Charakteristika hlavních postav a jejich vztahů:

+Frodo Pytlík - jeho přezdívka Ten, který nese prsten hovoří za vše
+Bilbo Pytlík - Frodův strýc, nálezce Prstenu
+Samvěd Křepelka (Sam) - Frodův zahradník, dobrý přítel a společník (člen společenstva)
+Gandalf Šedý - čaroděj, Bilbův společních na půtování za Drakem Šmakem (v knize Hobit - předchůdci Pána Prstenů), zkušený a všeznalý muž (člen společenstva)
+Aragorn - "Chodec", hraničář, dědic Gondorského trůnu(člen společenstva)
+Elrond - vládce elfů z Roklinky
+Gimli - trpaslík (člen společenstva)
+Boromil - syn vládnoucího správce Gondoru (člen společenstva)
+Legolas - lesní elf z Temného hvozdu (člen společenstva)
+Galadriel - vládkyně elfů z Lóthlórienu
-Sauron - "Nenáviděný", tvůrce Jednoho Prstenu, hlavní záporná postava
-Saruman Bílý- čaroděj, pomocník Saurona
-Balrog - démon z Morie

Poznámky a odkazy na jiné knihy:

Myslím, že mnohem zajímavější jsou další dva díly této knihy a na ně navazující Silmarilion, podrobně vysvětlující všechny pohnutky občanů Středozemě. Je to sice náročnější četba, ale o to je zajímavější. Celá trilogie Pán Prstenů byla i vydařeně zfilmována. Podle mě je to nejlepší filmová adaptace, s kterou jsem se prozatím setkala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Giornale Giornale | Web | 20. června 2010 v 21:08 | Reagovat

Já si tedy nemyslím, že by tato trilogie nebyla čtenářsky náročná, protože znám spoustu lidí, kteří se nedokázali prokousat ani Společenstvem natož Silmarilionem (znám jen dva a to si ještě vedli poznámky o tom, kdo je kdo, aby se v tom orientovali i další den). Já osobně jsem Silmarilion vzdala po pár stránkách, protože jsem to prostě nedala.

2 altariel altariel | Web | 20. června 2010 v 21:32 | Reagovat

To, že to není náročná četba jsem usoudila podle toho, že jsem tu knihu bez problému přečetla ve třetí třídě. Ale záleží na každém člověku. A se Silmarilionem jsem měla obrovské potíže, protože jsem si žádné poznámky nevedla (také znám pár takových lidí, kteří byli pečliví), ale nakonec jsem to nějak zvládla. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama