Kytice

20. června 2010 v 20:15 |  Čtenářská kartotéka

Název díla: Kytice

Jméno autora: Karel Jaromír Erben

Kategorie: Epická poezie

Celkové hodnocení:

Nedá se říct, že by mě toto dílo nějak extrémně zaujalo. Je to kniha, která mi je předkládána už od raného dětství, a proto jí beru jako pouhou klasiku. Avšak nepochybuji o tom, že se Erbenova poezie dostala do oddělení klasické poezie zaslouženě.

Seznam básní:

Kytice
Poklad
Svatební košile
Polednice
Zlatý kolovrat
Štědrý den
Holoubek
Záhořovo lože
Vodník
Vrba
Lilie
Dceřina kletba
Věštkyně

Básně, které mě nejvíce zaujaly:

Vodník
Příběh mladé panny, která neuposlechla radu své matky a vpadla přímo do náruče vodníkovi, který jí odmítal pustit ze své vodní říše. Musela s ním tedy žít a vychovávat jejich dítě. Jednoho dne se jí opravdu zastesklo po matičce, přemluvila tedy vodníka, aby jí na jediný den pustil zpět na svět. Ovšem porušila slib, který dala vodníkovi a odmítla se vrátit domů jakmile odzvonili klekání. Vodník byl ještě chvíli trpělivý, ale když jeho žena neuposlechla ani třetí výzvu, pomstil se jí:
"Něco padlo. - Pode dveřmi
mok se jeví - krvavý;
a když stará otevřela,
kdo leknutí vypraví!
Dvě věci tu v krvi leží -
mráz po těle hrůzou běží:
dětská hlava bez tělíčka
a tělíčko bez hlavy."

Je to velmi poučná báseň.
Zlatý kolovrat
Prince během lovu přepadla žízeň, zastavil tedy u chaloupky a žádal trochu vody. Podala mu ji krásná přadlena Dora, do které se okamžitě zamiloval. Když ji požádal, aby s ním odjela na jeho hrad, zjistil, že žije s macechou a nevlastní sestrou a
musí je požádat o svolení. Princ tedy přijel i druhý den, kdy již macecha byla zpět z města a požádal ji o ruku její nevlastní dcery. Macecha mu ji přislíbila.
      Druhý den se tedy všechny tři vypravily na hrad. Cestou přes les však ubohou nevěstu zamordovaly, všechny údy jí uťaly, její oči vydloubaly a vzaly je s sebou - krvácející tělo nechaly v lese. Její nevlastní sestra jí byla k nerozeznání podobná, takže macecha před prince předvedla ji. Krátce po svatbě musel princ - tedy už král - odjet. Své ženě poručil příst.
      Mezi tím našel torzo těla nevinné pany v lese podivný stařeček. Vzal si jej do své jeskyně, probudil jej, dal mu zlatý kolovrat a poslal ho do hradu, aby ho prodalo - ale ne za nic jiného, než za nohy. Když to královna viděla, hned zatoužila po zlatém kolovrátku - poslala pro něj svou služku a ani jí nebylo divné, že to pachole, které ho prodávalo, za něj chce místo peněz nohy. Svolila tedy. Stařík je Doře hned přidělal k tělu živou vodou a vyslal ji se zlatou přeslicí pro ruce. Vše bylo jako poprvé, a tak ji stařík vyslal se zlatým kuželem pro oči. Všechno stařec živou vodou zase spojil s tělem. Panna procitla, avšak staříka již nikde neviděla.
      Když se král vrátil zpět ze své cesty, žena mu chtěla hned ukázat, co pořídila. Sedla ke kolovrátku a začala příst. Ale kouzelný kolovrat nevrzal jako všechny ostatní - prozradil králi, jaká zvěrstva jeho žena a její matka napáchaly nebohé Doře. Vyjel tedy do lesa, kde našel svou milou. Macechu a její dceru nechal zavraždit stejným způsobem, jakým ony zamordovaly Doru. A vystrojil novou svatbu.
Svatební košile
Panna truchlila pro svého milého, který se odebral do ciziny a již tři léta ho neviděla. Začala ztrácet naději, že ho ještě kdy spatří. Ale v tom uslyšela zaklepání na okénko - její milý se vrátil. Uprostřed noci. Ale něco v jeho chování se jí nezamlouvalo - chtěl, aby s ním ihned odešla, aby si ji mohl do rána vzít za ženu. Nakonec svolila.
Šli výšinami, lesy, skalami, bažinami, přes vody a luka. A ženich ji donutil zahodit její modlící knížky, růženec a dokonce i křížek, po její matičce. Zastavili u hřbitova - panna se zděsila. Došlo jí, že její muž již není mezi živými. Že je to umrlec, který ji chce stáhnout do svého světa. Utekla před ním a schovala se v umrlčí komoře. Její druh se na ní dobýval, ale nemohl se k ní dostat, díky jejím modlitbám. Když už to vypadalo s pannou zle, vysvitlo slunce a ona byla zachráněna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Já | Web | 20. června 2010 v 21:14 | Reagovat

Moje oblíbená...Zlatý kolovrat je nepřekonatelný...:D

2 altariel altariel | Web | 20. června 2010 v 21:32 | Reagovat

Je takový správně morbidní :)

3 Julie Julie | Web | 28. června 2010 v 16:02 | Reagovat

Kytice je moje oblíbená básnická sbírka. Úplně nejvíc se mi líbí Svatební košile, vzpomenu si na ni pokaždé, když se večer ocitnu na hřbitově:-)

4 Sherin Sherin | E-mail | Web | 28. června 2010 v 18:35 | Reagovat

U českých básníků je Kytice rzhodně moje nejoblíbenější básnická sbírka. Je těžké rozhodnout, která se mi líbí nejvíce, protože každá je úžasná, ale již zmíněná Svatební košile patří určitě k nejlepším :-)

5 Agáta Agáta | 28. června 2010 v 19:07 | Reagovat

Svatební košili jsme se školním uměleckým kroužkem (Š.U.K.) nastudovali jako scénku na školní akademii. :)

6 Lit Lit | Web | 30. června 2010 v 11:00 | Reagovat

Kytice je naprosto geniální dílo. Jen mi je líto, že jsou některé balady často recitovány na soutěžích a tím se z nich stávají nudné odrhovačky (nemluvě o tom, že jsou ve většině případech zarecitovány opravdu ŠPATNĚ, popřípadě je recituje někdo, kdo na ně není věkově či mentálně schopný.)

7 Agáta Agáta | 30. června 2010 v 13:27 | Reagovat

Upřímě doufám, že se pan Erben nemusel obracet v hrobě při naší recitaci jeho díla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama