Blues pro bláznivou holku

20. června 2010 v 21:14 |  Čtenářská kartotéka

Název díla: Blues pro bláznivou holku

Jméno autora: Václav Hrabě

Kategorie: Lyrická poezie

Celkové hodnocení:

Václava Hraběte - jednoho z nejvýznamnějších českých beatníků - jsem si zamilovala nejen proto, že jsem první okamžiky života prožila ve stejné obci, jako on; nebo proto, že chodím do gymnázia nesoucího v názvu jeho jméno; ale samozřejmě zejména pro jeho tvorbu, která mi zvláštním způsobem přirostla k srdci svou opravdovostí a krásou. Doposud jsem se nesetkala s poezií, jež by mi byla tolik blízká. Možná je tomu tak, protože byl Hrabě tak mladý, když psal své verše. Možná je to jeho (a mým) vztahem k hudbě. Možná je to prostě tím, že nádherně básnil.

Seznam básní:

Prolog
Podzim
Variace na renesanční téma
Ospalé něžnosti
Krátká báseň o Praze
Romance
Infekce
Blues na památku Vladimíra Majakovského
Ty
Ukolébavka
Zavři oči
Báseň skoro na rozloučenou

Nejoblíbenější básně:

Prolog
V této básni se odráží Hrabětova nechuť k měšťáckému stylu života. Jejími verši "připíjí na zdraví" lidem, kterých si doopravdy cení. (Davis, Parker,…)
Romance
V Blues pro bláznivou holku je její starší, neopravená verze. Je to jen hrubý materiál, který Hrabě ještě dále opracoval a seškrtal. Přesto, že se v podstatě nejedná o hotovou báseň, byla jsem jí zaujatá natolik, že mi celá utkvěla v paměti a v duchu si ji přeříkávám před spaním. Mám ráda noc a svit Měsíce a neuznávám "slušné oholené pány", kteří mi "otcovsky poklepávají na rameno" a radí.
Infekce
Báseň, kterou jako jednu z prvních ukázal svému vysokoškolskému příteli Jiřímu Růžičkovi. Lyrický hrdina se zde potýká s nesnázemi lásky. Opět tak lidsky, že to člověk nemůže jen tak přečíst, musí to s ním prožít.

První dojem po přečtení:

Některé verše jsem musela číst stále znovu - ne pro to, že by byly nepřehledné nebo nepochopitelné, spíše mne natolik uchvátily, že jsem se od nich nedokázala odtrhnout.

Otázky:

Musím zde zmínit snad nejotřelejší otázku, kterou kdo může v souvislosti s Václavem Hrabětem položit: "Co by se dělo, kdy nezemřel tak mlád?".

Poznámky a odkazy na jiné knihy:

Kromě těchto básní je v celé knize "Blues pro bláznivou holku" (nebo jen "Blues") spousta dalších nádherných básní, které rozhodně stojí za přečtení. Některé z nich jsou psané jako texty k zahraničním písním a jsou snadno rozeznatelné podle rýmu a rytmu. Hrabě se totiž po vojně chtěl živit jako textař. Neméně zajímavá je také jeho povídka Horečka.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 29. června 2010 v 8:36 | Reagovat

Hraběte mám rád.

2 Agáta Agáta | 29. června 2010 v 19:53 | Reagovat

Já také. Kupodivu.

3 Klárka Klárka | E-mail | 12. října 2013 v 17:46 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama