Utrpení mladého Werthera

18. dubna 2010 v 12:00 |  Čtenářská kartotéka

Název díla: Utrpení mladého WertheraJméno autora: Johann Wolfgang GeotheKategorie: RománCelkové hodnocení:


Výborný příběh, výborná forma, výborný překlad, výborné myšlenky.

Téma:


Mladý malíř Werther se pln ideálů odstěhoval do městečka Wahlheim, kde potkal okouzlující slečnu Lottu, do které se vášnivě zamiloval. Často k ní chodil na návštěvu a pomáhal jí s výchovou jejích mladších sourozenců, o které se musela starat po smrti své matky. Naneštěstí byla zasnoubena, takže nemohla opětovat Wertherovu lásku. Shledal, že její muž Albert je velmi hodný, pracovitý a bezelstný muž, se kterým si celkem rozuměl. Na popud své matky Werther odjel pracovat na velvyslanectví s představou, že ho cit k Lottě nebude tolik trápit, když se s ní přestane stýkat. Ovšem zanedlouho se touha po Lottě změnila v šílenství. Odpor k politice ho donutil ustat v práci a on se vrátil zpět k již provdané Lottě. Albert na něj začal žárlit a nerad přihlížel společným rozmluvám ubohého Werthera a jeho Lotky. Krátce před Vánoci odjel na služební cestu a Werther vyznal Lottě svou lásku k ní. Ona zjistila, že ho také miluje, ale Alberta opustit nesměla. Den na to si Werther půjčil Albertovu zbraň a po napsání dlouhého dopisu Lottě se o půlnoci zastřelil. Ráno krvácejícího našel jeho sluha, nebylo mu už však pomoci. Zemřel v pravé poledne a byl pohřeb na místě, které si sám zvolil.

Charakteristika hlavních postav a jejich vztahů:

Werther - V první polovině knihy se jeví jako nadaný, optimistický. Během příběhu kvůli nešťastné lásce změní v trosku.
Vilém - Wertherův nejlepší přítel. Ten, jemuž je adresována většina Wertherových dopisů.
Lotta - Krásná, hodná, milá, přívětivá, laskavá, chytrá… až neskutečně dobrá. Není divu, že z ní jeden muž naprosto zešílel a druhého láska k ní dohnala k sebevraždě.
Albert - Chytrý, přespříliš práci se věnující, přesto však bezelstný manžel Lotty.

Nejslabší místo:

Wertherovo čtení zpěvů z Ossianami přehradilo dějový tok a mně (možná i jinému čtenáři, prahnoucímu po vyvrcholení příběhu, jež přímo sálalo z těch několika málo zbývajících stránek) se zdálo až otravně dlouhé.

První dojem po přečtení:

Takových knih by mělo být více. A hlavně by si takové knihy měli přečíst všichni ti, kdo tvrdí, že Stmívání a další díla podobného rázu stojí za to číst. Tento příběh jsem si užívala od začátku do konce. Poutavá ich-forma mi pomohla vcítit se do Wertherových pocitů a myšlenek a vznítila ve mně snahu pochopit jeho pohnutky.

Otázky:

Jak na Lottu zapůsobila Wertherova sebevražda? V posledním odstavci bylo napsáno, že se přeživší báli o její život. Tolik jí jeho smrt zarmoutila? Byl Werther tak bezcitný a uvědomil si, co jeho čin způsobí, nebo ho v jeho šílenství ani nenapadlo pomýšlet na následky svého jednání? Možná od každého trochu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama